“Ubehli už dva týždne odvtedy, čo sme v Námestove so zvyškom našej rodiny sledovali celý live prenos súťaže zo švédskeho Helsingborgu,”hovorí Ľubica Markechová, najstaršia sestra Mateja Skyčáka.

“V ten deň znela vo Švédsku Slovenská hymna a Matej doniesol 9.6.2019 Slovensku zlatú medailu v silovom trojboji. Príbeh sa začal písať oveľa skôr.

Doma nás bolo päť detí a Maťo je najmladším z nás. Sme naňho všetci veľmi pyšní, nielen kvôli jeho športovým výkonom, ale najmä preto, že „to celé dokázal úplne sám“. Asi ako väčšina 14 až 15-ročných chalanov začal tráviť pár hodín týždenne v miestnej posilovni s kamáratmi. Postupne sa zlepšoval, až raz prišla na rad otázka, ktorú si kladie ešte mnoho dospelých: „V čom by som mohol byť naozaj dobrý?“ Jeho postupnou odpoveďou sa stal silový trojboj. Priznám sa, ze spočiatku sme nikto netušili, čomu sa Maťo vlastne venuje v posilovni. Tento šport sa stal jeho hobby. Cvičením a štúdiom súvisiacej teórie na internete, začal tráviť váčšinu svojho voľného času a postupne s prvými úspechmi sa čoraz viacej jeho kamarátov objavovalo v miestnej posilovni. Pár z nich, rovnako ako náš Maťo, prinieslo pre svoju rodnú Oravu krásne výsledky z Majstrovstiev Slovenska a Majstrovstiev Európy.

Môj brat sa na Majstrovstvách Slovenska objavil prvýkrát ako 17-ročný. Zviťazil vo svojej kategórii. Jeho ďaľším úspechom bolo striebro na Majstrovstvách Európy v Litve. Tento rok na Majstrovstvách Slovenska skončil opäť prvý a jeho doteraz najváčším úspechom je, že ako 18-ročný získal zlato na Majstrovstvách sveta v Švédsku.

Za všetkým je veľa hodín driny a samoštúdia. Je pre mňa nepochopiteľné ako sa len tak z „ničoho“ dá vypracovať na Majstra sveta. Nejde o to, či vonku prší alebo svieti slnko, či sa vám chce alebo sa vás zmocnila lenivosť. Viete, že ste v tom dobrý a mohli by ste byť ešte lepší. A dáte do toho všetko. Chcela by som podčiarknuť, že za týmto príbehom, ako aj za príbehom mnohých iných mladých slovenských športovcov nie sú peniaze. Motivácia musí byť iná.

Na záver by som rada poďakovala všetkým darcom, ktorí Maťovi pomohli pokryť aspoň časť jeho nákladov a zvlášť neziskovej organizácii SPONCLE – kids sport association.”

Každé dieťa môže byť víťazom! #sponcle #procterandgamble #powerlifting #matejskycak