Sánkovanie je zimný individuálny šport jednotlivcov a dvojíc ( mužov i žien), ktorí sa spúšťajú na sánkach v ľadovom tobogáne (koridore, koryte). Súťaží sa na prírodných ,alebo umelých dráhach v dvoch, alebo štyroch jazdách. O konečnom umiestnení rozhoduje súčet časov zo všetkých jázd. Dĺžka trate u mužov jednotlivcov je od 1000 do 1300 metrov, u žien a dvojíc od 800 do 1050 metrov. Na dráhe sú pravo  a ľavo točivé zákruty, serpentíny a karusely. Maximálna povolená hmotnosť sánok aj s pretekárom je 90,5 kg. Pretekári nad 90 kg si nemôžu na sánky pridávať závažia.

Sánkovanie je relatívne mladý šport. Pretekárske sánky, podobné bežným sánkam, ako prvý zostrojili Nóri. Prvé oficiálne preteky s účasťou 21 pretekárov sa uskutočnili v roku 1893 vo Švajčiarsku. Trať viedla z Davosu do Klostersu. Medzinárodný sánkarsky klub bol založený v roku 1913 v nemeckých Drážďanoch. V roku 1914 sa uskutočnili prvé majstrovstvá Európy. V roku 1935 sa sánkarsky šport pričlenil do Medzinárodnej bobovej a tobogánovej federácie (FIBT). Neskôr sa osamostatnil a v roku 1957 bola založená Medzinárodná sánkarska federácia (FIL). V roku 1958 sa uskutočnili prvé majstrovstvá sveta v sánkarskom športe. V súčasnosti  sa majstrovstvá sveta uskutočňujú každoročne okrem rokov v ktorých sa uskutočňujú zimné olympijské hry. Do programu zimných olympijských hier bol sánkarsky šport prvý krát  zaradený v roku 1964 v rakúskom Insbrucku.

Výstroj: sánky s hmotnosťou 23 kg pre jednotlivcov a 27 kg pre dvojice, závažia, ktorými sa dovažujú sánky s pretekárom do limitu celkovej povolenej hmotnosti. Jednomiestne sánky sú dlhé v priemere 1,45 m, dvojmiestne 1,75 m. Sánky sa skladajú zo sedacej vane, saníc a sklznice. Sedacia vaňa môže byť vysoká maximálne 170 mm a široká 550 mm. Sanice majú oceľové sklznice a v prednej časti sú zahnuté smerom nahor a dovnútra. Závažia používajú ľahší pretekári a umiestňujú ich pod priliehavú aerodynamickú kombinézu, alebo používajú vestu naplnenú olovom, ktorá je pripevnená na chrbte pretekára. U dvojíc sa používa i popruh, ktorý pôsobí ako opora pre predného pretekára dvojice. Prilba je špeciálne vyrábaná pre sánkarov, má aerodynamický tvar a vpredu aerodynamický ochranný štít. Rukavice sú špeciálne, na troch prstoch, alebo na hánkach majú hroty s maximálnou dĺžkou 4 mm, ktoré používajú pretekári pri odpichovaní. Sánkarska obuv má aerodynamický tvar a hladké podošvy.

Za pomoc a spoluprácu ďakujeme Ing. Márii Jasenčákovej, Slovenský zväz sánkarov.

Predstavujeme:

Katarína Šimoňáková